"Jízdní pruhy pro chodce"

17. června 2009 v 12:19 | pestas |  Myšlenky a postřehy
Také vám občas na chodníku překážejí ostatní lidé, štve vás, když se vám někdo zastaví přesně před nohama či uprostřed chodníku? Vadí vám lidé, co jdou 4 vedle sebe, zabírají celý chodník a ani když na ně křičíte zdovolením, neuhnou? Je toho daleko víc, co by vás na chodníku mohlo rozčílit, ale tím se nebudu zdržovat.
Dnes když jsem tak šla zase do školy na tramvaj a scházela ze schodů do podchodu málem mě sestřelil spěchající pán tak kolem 30 let, který si to logicky-nelogicky mašíroval přesně kolem rohu. Samozřejmě, že pro něj to bylo na levé straně podchodu. Asi nidky neslyšel, že chodit se má vpravo.
Já znalá tohoto pravidla, scházela po pravé straně schodů, a tak jsem roh měla obejít jakoby nejblíže zdi. Jenže ouha - tam byl ten pán. Ani jeden z nás nestihl uhnout - asi nečekal někoho, kdo půjde vpravo a já zase někoho, kdo půjde vlevo - a krásně jsme do sebe vrazili. Slušně jsem se omluvila a čekala, zda se omluví i on. Jaké bylo mé zklamání, když odešel beze slova.
Další moment a ten klíčový, kdy mě napadlo uvažovat o jízdních pruzích a snad i chodeckých pravidlech byl, když si slečna, tipuju kolem 20 let, dřepla asi tak krok přede mnou uprostřed cesty, aby si zavázala tkaničku. Málem jsem na ní šlápla.
Nebylo by vhodné zavést něco jako jízdní-chodecké pruhy, odstavné pruhy a snad i odbočovací pruhy pro chodce? Možná ano. Jezdilo, tedy chodilo, by se opravdu vpravo, obcházelo vlevo ale s ohledem rizika srážky s protichodcem, v případě rozvázané tkaničky by se člověk "odklidil" do odtsavného pruhu... O co by pak pohyb po rušných ulicích měst byl klidnější.
Samozřejmě by zároveň s pruhy musela začít platit i nějaká veřejně známá pravidla - klidně bych je sepsala:). Ale největší problém by pak nastal s tím, kdo by hlídal jejich dodržování, jelikož spoléhat na slušné vychování lidí je nesmysl.
No možná někdy v budoucnu se něco podobného objeví a možná také ne. A nám nezbývá, než spoléhat, že každý ví, jak se na chodníku chovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MISs*GAzeTTe* MISs*GAzeTTe* | Web | 17. června 2009 v 12:27 | Reagovat

Ahojky :) dneskaa som cely den domaa leboo som choraa:Da strasne sa nudiim:( ak budes chciet tak zajdii na my blog a je tam bleskowka tak sa zapoooj budem rada aleboo nechaj dakde odkaz aby som tii hlaslaa velmi rada:D aleboo zanechaj nejakuuu reklamuuu:D thanX:D
Maaj sa:D
budem rada:)
Nudaaa!!! :)

2 Imperátor Frog Imperátor Frog | 18. června 2009 v 11:56 | Reagovat

V maximální míře souhlasím. Tyhle chodce, nejvíc turisty, bych střílel:D Já jsem teda zvyklej chodit rychle a kličkovat jak to jen jde, abych se tý mase davu vyhnul a neztrácel furt čas, ale někdy je to o nervy:D Nicméně já myslím, že nejsou nutná nová pravidla. Stačilo by se snažit kopírovat ta klasická pro silnice. Při odbočení vlevo má přednost protijdoucí, rozlišovat hlavní bulvár a nějakou vedlejší cestičku a podobně. A když ne, tak holt okovaný steelky sjednaj respekt, ne? :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama