Říjen 2013

Aktualizace galerie - sekce Nehty

26. října 2013 v 21:29 | pestas |  Aktuality
Po delší pauze jsem přidala několik foteček mých nehtíků.


Aktualizace galerie sekce Soví sbírka

20. října 2013 v 15:35 | pestas |  Aktuality
Dnes opět přibylo několik kousků mé soví sbírky. Nové přírůstky jsou v kategorii Textil, Ostatní, Kuchyň, Kancelář, Ostatní, Dekorace a Hračky.


Aktualizace Myšlenky a postřehy

10. října 2013 v 11:19 | pestas |  Aktuality
Dnes jsem přidala článek o kurzu kreslení pravou mozkovou hemisférou a dojmech, které ve mě zanechal. Kurz jsem absolvovla o víkendu.
Článek si můžete přečíst zde:


Kreslení pravou mozkovou hemisférou

10. října 2013 v 11:16 | pestas |  Myšlenky a postřehy
Kreslení pravou mozkovou hemisférou (dále jen KPMH) je poslední dobou velká móda a i mě to zajímalo. Dlouho jsem uvažovala o účasti an kurzu, jelikož mě to zajímalo jak z hlediska výtvarného (učím výtvarnou výchovu a mám vystudovanou střední výtvarnou školu) tak z hlediska psychologického (studovala jsem učiteství psychologie). I přes to, nebo právě proto, jsem k tomu byla i poněkud skeptická. Já po čtyřech letech na výtvarné škole s portréty stále bojuji a člověk, který nikdy nekreslil to má zvládnout za den či za víkend? Opravdu je možné, aby to fungovalo? V čem je fígl'? Takové a mnoho dalších otázek se mi rodilo v hlavě.

Jednoho dne mi moje mamka poslala odkaz na tvořivý atelier, kam občas chodíme na nějaké tvořivé kurzíky s tím, že tam bude víkendový kurz KPMH. Ani nevím, proč jsem se na něj přihlásila, když konání takových kurzů sleduji již delší dobu a nikdy jsem se na ně nehlásila. Možná to bylo známým prostředím, možná to tak být prostě mělo. A také možná proto, že se mnou jela i moje kamarádka.

Pár dní před samotným kurzem jsem opět pocítila obavy, zda to nebudou jen vyhozené, poměrně nemalé, peníze a zda mi to něco nového dá, když už mám nějaké naučené a zažité postupy, od kterých nevím, zda se dokážu odprostit.
Všechny obavy byly plané. Roli jistě hraje i osobnost lektora či lektorky. Nás vedla úžasná Hana Danková. Bytost nabytá energií, kterou dokáže krásně šířit, dokáže podpořit a samoyřejmě i poradit. Další roli hrají ostatní účastníci, v našem případě samé účastnice. I s lektorkou nás bylo 7 ženských:) A že jsme se sešly! Kurzem vládla pohoda a tak ubíhal velmi rychle a plynule.

Pro mě bylo nejdůležitější, že jsem dokázala vypnout navrčené postupy a nasávat tak nerušeně to, co bylo třeba.
První den nás čekala kresba portrtétu dle vybrané fotografie tak, jak nejlépe umíme. Následoval sled cvičení na odblokování PH, nácvik škálování odstínů šedi při kreslení, nácvik práce s gumou apod. Po obědové pauze nás opět čekal portrét, tentokrát ale pro všechny stejný. Na něm jsme si ukázaly základní postupy a možnosti práce. Den jsme končily návratem k první fotografii a započetím finální práce. Odházely jsme překvapivě unavené ale (alespoň já) spokojené. Člověk by nevěřil, jak jiný způsob práce s mozkem vyčerpá.

Druhý den se nesl celý v duchu portrétu začatého ke konci prvního dne. Ještě dopoledne jsme měly časovou rezervu, kterou jsme ale prokecaly u oběda. Vůbec mi to ale nevadilo, jelikož složení opravdu bylo skvělé, a prostě to tak asi mělo být. A nevadilo to tolik ani časově, protože i tak jsme stihly, co bylo v plánu.

Portréty dopadly skvěle u všech a mé pochyby byly rodrceny na prach. Kdo pochybujete nebo nemáte důvěru v podobné kurzy, za sebe říkám: JDĚTE DO TOHO!

I mě, výtvarně vzdělanou osobu (aspoň trochu), to posunulo ještě o mnoho dopředu, vrátilo mi to chuť zase kreslit portréty a nadšení, že dovedu vystihnout podobu zase o něco přesněji. Hned v pondělí jsem začala kreslit další portrét a mám v plánu navázat dalšími kurzy KPMH, jako je třeba KPMH - pastelky a už se na pokračování moc a moc těším.

Pro zájemce a zvědavce: kurz byl veden Hanou Dankovou, termíny kurzů najdete na https://www.facebook.com/media/set/?set=a.417098971694535.96079.416967565041009&type=3

A tady ukázka mých prací z kurzu.