Březen 2016

Aktualizace Čtenářské výzvy 2016

26. března 2016 v 15:14 | pestas
Přidáno již 7 knih, splňujících 7 bodů z výzvy.

http://pestas-art.blog.cz/rubrika/ctenarska-vyzva-2016

7. kniha - Čtenářská výzva 2016

26. března 2016 v 15:13 | pestas |  Čtenářská výzva 2016
Tentokrát jsem přečtením této knihy splnila bod 2 - Kniha, která byla zfilmovaná.
Kniha je čtivá, zajímavá, místy napínavá a pojednává o anglickém chlapci žijícím v 11. století, který se stane, vlivem okolností, osamělým sirotkem. Životní cesty ho svedou dohromady s ranhojičm s nímž putuje a od něhož se učí. "Léčení" lidí mu učaruje natolik, že se chce stát lékařem, což vůbec není snadné. On se svého snu nevzdá a plní si ho i přes mnohé překážky.
Film jsem neviděla, takže nemohu posoudit, ale kniha se mi velice líbila.


6. kniha - Čtenářská výzva 2016

24. března 2016 v 15:59 | pestas |  Čtenářská výzva 2016
6. knihou ze čtenářeké výzvy se stala kniha, kterou napsala moje kamarádka a dlouho jsem ji odkládala. Splnila jsem jejím přečtením bod 10 - Kniha poezie.
Kniha Básně od Andie Bech obsahuje tři kapitoly básní podle míst, kde básně vznikaly. Místy až surově čisté, obnažené a bez okolků podané myšlenky mě nutily se samotnou zamyslet nad sebou, životem, světem... Některé básně ve mě zůstaly do teď a když ne celé, tak jejich některé verše.
Kdo od poezie čeká jen klasické veršovánky, bude zklamán. Autorka využívá volný verš, který umožňuje až téměř automatické zachycení a plynutí myšlenek a podtrhuje tak jejich hloubku a sílu.
5. kniha - Čtenářská výzva 2016

24. března 2016 v 15:50 | pestas |  Čtenářská výzva 2016
Nějak jsem opomněla napsat další přečtenou knihu, a tak dnes přidám 5. i 6. přečtenou knihu.
Pátou knihou v pořadí jsem splnila bod 5 - Kniha od již nežijícího autora. Davir Weiss zemřel v roce 2002 a jeho knihy mám obecně moc ráda. Autor píše velmi poutavě a čtivě.
Tentokrát jsem sáhla po knize Já, Rembrandt, která je románovým zpracováním umělcova života. částečně autor čerpá z historicky doložených korespondencí, údajů a událostí, částečně si některé spojitosti a detaily domýšlí.
Cílem knihy není přesný životopis, ale spíše ukázka splečenských poměrů v Amsterodamu v 17. století, vliv církve a potíže lidí, kteří s cirkví polemizují, nevěří nebo se jinak odkloní. V případě malíře stačí i špatně zvolené téma pro obraz a může to pro něj znamenat ztrátu zakázek.
Rembrandt patří k mým nejoblíbenějším malířům a jeho díla se mi při popisu plně vybavovala. Knoha popisuje jeho způsob práce i jednání s lidmi, styl jeho uvažování i jistou lehkovážnost v oblasti financí.
Přiznávám, že ač se mi kniha velice líbila, k těm opravdu oblíbeným ji nezařazuji. Od tohoto autora je pro mě nejlepší knihou kniha o Auguste Rodinovi Nahý jsem přišel na svět.
Kdo má rád umění, zajímá ho, jak asi malíři ve své době žili, ale nechce studovat faktické životopisy, jsou Weissovy knihy velmi dobrou volbou.