Září 2016

Nová rubrika

11. září 2016 v 15:18 | pestas |  Aktuality
Dnes zde přibyla nová rubrika - Návody. Zatím obsahuje pouze jeden jediný návod, ale bduu se snažit sem dávat postupně další. Snad se bude líbit.

Polystyrenové letadélko - šablona

11. září 2016 v 15:17 | pestas |  Návody
Zde přikládám šablonu. Tu si vytiskněte na veliksot papíru A5, pak jednotlivé části letadla vycházejí v potřebné velikosti.


Polystyrenové letadélko - návod

11. září 2016 v 15:16 | pestas |  Návody
Dnes vám přináším jeden návod.

Pamatujete se na házecí polystyrenová letadélka, která se prodávala v hračkářství nejčastěji v designu vojenských letadel? Prodávala se v papírovém obalu a stačilo jen složit pár částí do sebe a mohlo se házet. Máte doma potomka či potomky a chtěli byste jim toto pořídit? Shánite všude možně a ono nic? Je to tak, v dnešní době se téměř nedá sehnat a pokud ano, stojí velmice mnoho na to, jak náchylné je na poškození. Můj muž nakonec vymyslel svou šablonku a postup, jak si takové letadélko vyrobit doma a dal mi svolení návod poskytnout přes můj blog.

Větší děti zvládnou výrobu samy nebo s dopomocí dospělého a menší děti bude potom bavit s letadélkem házet a běhat za ním (vyzkoušeno na dvouleté dceři).
Co je k výrobě potřeba?
- polystyrenový tácek (my využili tácku od plátkového sýra z Billy, kde na takových táccích prodávají krájené sýry)
- fixa na překreslení šablony na tácek
- nůžky
- řezák či ostrý nůž (na proříznutí otvorů na křídla)
- kleště
- pevný drát (těžší) nebo hřebík (v případě hřebíku je pak třeba ho ještě upravit, popíšu v postupu) nebo velká kancelářská svorka, kterou si naohýbáte pak na kratší (jde o váhu, která je ideální okolo 3 g)
- šablona (možno si vyrobit i šablonu vlastní) - najdete ji v následujícím článku

Postup:

1. Vytištěnou šablonu vystřihněte a její části obkreslete fixem na tácek. Nezapomeňte si překreslit i otvory na křídla a poznačte si středy (čárkované linie) a na ocasním křídle i dvě plné krátké čáry.


2. Překreslené části vystřihněte (doporučuji si označení středů přetáhnout i dovnitř obkreslených částí, abyste po odstřižení okolí věděli, kde jsou).


3. Na trupu letadla opatrně řezákem nebo ostrým nožem vyřízněte otvory na prostrčení křídel. Doporučuji si v průběhu měřit otvory. Křídla nesmí jít zastrčit volně (vypadávala by), ale zase ne ani příliš ztuha (mohla by se vám při nasouvání zlomit). Na šabloně jsou obě čáry trošku kratší než je třeba a u té pro přední křídlo nedoporučuji vyřezávat až tak širokou jako je v nejširším místě. Lepší nejdříve udělat otvor menší a opatrně zvětšovat. Vyřávejte na pevné podložce a dejte si pozor, ať zybtečne nepřeříznete dál, než je potřeba.

4. Přední křídlo (to větší) prostrče opatrně otvorem v přední části trupu rovnější stranou ke špičce letadla. Zadní křídlo v této hvíli můžete také prostrčit a tím pádem máte už téměř hotovo a nebo ho můžete ještě lehce vylepšit (po vylepšní letadlo letí chvili v takových vlnách - jakoby se v letu houpe nahoru a dolu)
Pokud se rozhodnete ho vylepšit, vezměte si k ruce opět šablonu (tu část zadního křídla) a překreslete si na vystřižené křídlo dvě plné krátké čáry a dvě čárkované, které jsou v pravém úhlu k těm plným (poslední čárkovaná zančí pouze střed křídla). Následně opatrně nastřihněte křídlo podle dvou plných krátkych čárek a zavřenými nůžkami potom lehce narýhněte podle čárkovaných čar. Velice opatrně a zlehka podle narýchnutých čar zvedněte části nahoru a získáte tím letovky. Pak je zase sklopte (zdvihali jsme je proto, aby nám to pak šlo už snadněji) a zadní křídlo protáhněte otvorem v ocasu letadla. Opět opatrně ohněte letovky směrem nahoru.
5. Máme téměř hotovo :) Zbývá zatížit špičku letadla. To provedeme tak, že si ustřihneme (štípačkama) kus silnějšího drátu (cca 4-5 cm dlouhý) a pomocí kleští ho ohneme napůl, tak aby bylo možné ho nastrčit na špičku letadla a pevně tam držel.
Pokud si zvolíte hřebík (ideální je délka 4 cm), je potřeba nejříve zakátit hlavičku a zabrousit špičku i místo po odstraněné hlavičce. Poté ho ohněte zase jako drát. Vzhledem k pevnosti to vyžaduje poměrně hodně síly.
Poslední možnost je využití kancelářské svorky. Nutné je použit tu velkou a poměrně pevnou (malé jsou příliš lehké). Ta je ale dlouhá a zasahovala by až do předního křídla, proto je nutné si ji dle potřeby přeohýbat jinak.
Co se týká zátěže můžete vyzkoušet i jiné možnosti, které vás napadnou (např. modelína apod.)
Zátěž nasuneme na špici a máme hotovo, teď už jen natrénovat házení a už to létá:)
Letadlo si ještě můžete nabarvit. Dětem postačí na ozdobení fixy (barvy budou o něco méně výrazné než na papíře). Pokud chcete jasnější barvy, můžete použít akrylové barvy. Nenanášejte ale příliš silnou vrstvu, aby letadlo příliš neztěžklo.
Přeji hodně zábavy

8. kniha - Čtenářská výzva 2016

11. září 2016 v 15:08 | pestas |  Čtenářská výzva 2016
Dnes přidávám knihu splňující bod číslo 9 - Kniha, která má méně než 200 stran. Dlouho jsem si mylsela, že právě tento bod pro mě bude trochu problém, jelikož takto útlé knihy se mi často do ruky nedostanou.
Kniha Mámy v jednom kole a jak z něj ven od Holly Pierlot se mi do ruky dostala vlastně takovou náhodou zrovna ve chvíli, kdy jsem ji prostě číst potřebovala. Autorka je matka 5 dětí a napsala ji po tom, co sama měla pocit, že nic nestíhá, zanedbává manžela, domácnost i děti a na sebe nemá čas už vůbec a tím ani na Boha a pravidelnou modlitbu. Když si vše uvědomila, začala pemřýšlet, jak to vše skloubit. To se jí povedlo a o tom jak je tato kniha. Četla se velice příjemně a vedla mě k zamyšlení nad mnoha věcmi.